Temat trudny, ale musi się z nim zmierzyć każda Para Młoda, jeżeli chce stanąć przed kościelnym ołtarzem i przyjąć sakrament małżeństwa. Temat tabu? Nie dla nas. To ile tak naprawdę kosztuje ślub kościelny? Odpowiadamy na to pytanie razem z Wami! 

ILE KOSZTUJE ŚLUB KOŚCIELNY W POLSCE?

Odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ślub kościelny, szukałyśmy najpierw u samego źródła. Chciałyśmy wiedzieć, czy w polskich parafiach obowiązują konkretne stawki czy może funkcjonuje słynne „co łaska”, co składa się na koszt udzielenia sakramentu, a także na jakie dodatkowe koszty powinni się przygotować przyszli nowożeńcy. Kontaktowałyśmy się z wieloma kancelariami parafialnymi kościołów z różnych stron w Polsce, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Nie dostałyśmy żadnej odpowiedzi i po miesiącu od wysłania wiadomości, nie liczymy już na kontakt.

Uznajemy więc, że brak odpowiedzi to również pewien komunikat. Skoro nikt nie chciał nam udzielić żadnej odpowiedzi, możemy wnioskować, że to wciąż temat tabu i nie ma oficjalnej komunikacji w tej kwestii, która mogłaby wyjść za mury kościołów. A jednak Pary Młode muszą zapytać i dostać odpowiedź, również kiedy dopytują o szczegóły stawek. Nadal odbywa się to jednak za zamkniętymi drzwiami.

Ile kosztuje ślub kościelny - cenniki
ZGODNIE Z DEKLARACJAMI PAR MŁODYCH, ZA ŚLUB KOŚCIELNY (WYŁĄCZNIE ZA „USŁUGĘ” KSIĘDZA) W 2019/2020 ROKU TRZEBA BĘDZIE ZAPŁACIĆ OD 200 DO 1500 ZŁ, CO DAJE ŚREDNIĄ KWOTĘ 850 ZŁ. MIMO ŻE ZDARZAJĄ SIĘ FAKTYCZNE ZAPOWIEDZI OFIARY „CO ŁASKA”, A NAWET ODMOWA POBRANIA OPŁATY W PRZYPADKU TRUDNEJ SYTUACJI RODZINNEJ, ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ PODAWANYCH PRZEZ WAS KWOT OSCYLOWAŁA W OKOLICACH 800-1000 ZŁ ZA SAMO UDZIELENIE SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA.
Czy ślub kościelny powinien być płatny?
fot. ShutterstockEwelina Dac
e.dac@wedding.pl
Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 7 lat, a z branżą ślubną związana jest ponad 2 lata. Prywatnie entuzjastka slow life.